QlikView

NET1 Teknoloji Anonim Şirketi

QlikView Tanıtımını İzle Hızlı Teklif Talebi

QlikView Neden Benzersiz?

QlikView’i bu kadar özel yapan ana başlıklar nedir? Diğer iş zekası platformlarıyla QlikView arasındaki farklar neler? Bu ve benzeri sorular, QlikView’i ilk kez tanımaya çalışan kişilerin tipik olarak merak ettiği konular olarak karşımıza çıkmakta. QlikView’i incelemek isteyen belli bir kesim geleneksel iş zekası platformları üzerinde tecrübe sahibi olduğundan, bu kişiler QlikView’in neleri farklı yaptığını anlamak isteyebilir. Bir diğer kesim genel olarak iş keşfi ve analiz (Business Discovery) konusunda bilgi sahibi olmak istiyor olabilir. Başka bir kesim de QlikView’in yazılım dünyasında neden bu kadar hızlı büyüdüğünü anlamak için bu platformu tanımaya çalışıyor olabilir. Bu doküman, Qlikiew’i iş zekası sektöründe tek ve benzersiz yapan 3 ana konu üzerine odaklanmaktadır; Patentli Associative kullanıcı deneyimi, QlikView’in çekirdek teknolojisi ve iş keşfi ve analiz platformunun benimsenme/adaptasyon süreci.

QlikView’in Önlenemez Yükselişi

Gartner’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre, kurumlarda bilgi işlem birimleri daha çok geleneksel iş zekası konusundaki platformları tercih etse de iş birimleri ve departmanları iş keşifve analiz platformlarına doğru bir eğilim göstermektedir. Yine aynı araştırma sonuçlarına göre iş zekası yazılım araçlarının seçim kararları son bir kaç yıldır bilgi işlemden çok iş birimlerine doğru kaymakta. İçinde bulunduğumuz dönemde iş zekası platformlarını sunan çok kalabalık olarak nitelendirilebilecek yazılım firmaları ve bunların her birinin özel bir takım teknolojileri olsa da QlikView İş Keşif ve Analiz platformu bunlar arasından sıyrılarak liderler kategorisinde çok hızlı bir büyüme grafiği sergilemekte. QlikView’in iş birimleri tarafından tercih edilmesinin ana sebepler genel olarak aşağıdaki gibi özetlenebilir:

QlikView

HERKES İÇİN İŞ ZEKÂSI! SONUNDA…

İnanıyoruz ki Bilgi Tüm Dünyayı Değiştirebilir.

İnanıyoruz ki veri, hala tam olarak kullanılamayan ve yararlanılamayan bir kaynak havuzu. Verimli yöntemlerle kullanılabilen veri, hayal bile edemeyeceğiniz şekilde sizi şaşırtabilir. Bilgi, hepimizi çok daha üretken, karlı, güvenli ve mutlu yapabilir. İnanıyoruz ki bilgi, tüm iş dünyasının bambaşka bir yüze sahip olmasını sağlayabilir ve dünyayı çok daha yaşanabilir kılabilir.

İnanıyoruz ki İşlerinizi Çok Daha Kolay Yapmanın Tam Zamanı.

Problem şu ki, içinde bulunduğumuz dönemde hepimiz bir bilgi hazinesi üzerinde oturuyoruz, ancak ona istediğimiz gibi dokunamıyoruz. Günümüzde veri toplama artık çok kolay bir iş, ancak toplanan bu verinin en avantajlı şekilde kullanabilmesi çok büyük bir problem. İş birimleri, bilginin peşinden koşmak, veri üzerinde arama, sıralama yapmak ya da veri kümelerini senkronize etmek için zaman ve enerji harcamakta. Bu resimde çok daha iyi bir yol olmalı. Ancak şimdi derin bir nefes alma ve kimin bu görevleri yerine getireceğini hatırlama zamanı. Şimdi bilgi için çalışmayı durdurarak bilginin sizin için çalışmasını sağlama zamanı. Artık bilginin size hikaye anlatmasına ihtiyaç var. Artık bilgiyi ve kendinizi özgür bırakarak önyargılı sınırların ötesinde araştırma, inceleme ve keşif yapmaya ihtiyaç duyulan zamandasınız.

QlikView

Şimdi, QlikView’in “İş Keşfi ve Analiz” olarak nitelediği iş zekası platformuna ihtiyacınız var.

İş Keşfi ve Analizi konusu sadece bir değişiklikten öte, içinde bulunulan statükodan büyük bir ayrılış ve uzaklaşma olarak nitelendirilmeli. Geleneksel iş zekası platformları üst yönetim için içimlendirilmişti, iş keşfi ve analiz platformları ise herkesin kullanımı için inşa edildi. Geleneksel iş zekası, veri kümesi üzerinde çalışan statik ve önceden hazırlanmış bir takım sorulara yanıt veren rapor demetlerini oluşturmak için tasarlandı. İş Keşfi ve Analiz Platformları ise, iş kullanıclarına, herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda herhangi bir veri kümesi üzerinde inceleme, araştırma ve keşif yapabilme özgürlüğü ve esnekliği vermek üzere geliştirildi. İş kullanıcıları yarın ne yapılmasına karar verebilmek için yaşayan verilere ihtiyaç duymakta. Hatta bugün… Ve hatta tam şimdi… Kendi işleriyle ilgili akıllarına gelen her türlü soruyu sormak ve bunların yanıtlarını çok farklı açılardan incelemek ve araştırmak istiyorlar. Bu insanlar anlık olarak çalışmak ve o anın dikkat çeken konuları karşısında aksiyon almak , kararlarını / aksiyon planlarını veya sorularını diğer iş arkadaşları ile sosyal ortamda paylaşmak ve iş birlikçi yöntemlerle sorunlara yanıtlar üretmek istiyorlar. İş Keşfi ve Analiz Platformları, bu insanların uzun zamandır beklediği iş zekası yaklaşım, metodoloji ve teknoloji bütününün ta kendisidir.

İŞ HAYATI ENERJİSİNİ ÇALIŞANLARIN GÜCÜNDEN ALIR.

İş dünyası uzun zamandan beri daha iyi bir iş zekası yaklaşımını bekliyordu – sabırsızca bekliyordu! Ve tüm çalışanlar kendi işlerini daha iyi yapabilmek için daha iyi yollar olduğunu görünce kendi kaderlerini hazırlamak için aksiyon almaya başladı ve gerçek anlamda kavrayış ve iş çalışma şekillerini değiştirmek için bir devrim başlattılar – çalışanlar tarafından yine çalışanlar için yapılan bir devrim! Son tüketicilerin teknoloji dünyasındaki alışkanlık ve eğilimlerden esinlenerek, iş sahipleri de gerçekten sevdikleri araçlara ve yöntemlere sahip uygulamaları bulmaya ve bunlarla çalışmayı tercih etme yönünde aksiyon alıyor artık. Artık iş için biriktirilen veri kümeleri üzerindeki gerçek sorulara çok daha inovasyona dayalı sorular bulma ve bu sorulara anlık olarak yanıtlar bulma zamanı. Çalışanların tümü istedikleri yerde istedikleri zaman ihtiyaç duydukları gerçek bilgiyi istiyor. Artık iş birimleri verileri çok daha etkileşimli, iş birlikçi yöntemlerle ve üzerinde çalıştıkları işlerle çok daha ilişkili biçimde kullanabiliyor.

ARTIK, İŞ BİRİMLERİ, İŞ KEŞFİ ve ANALİZ PLATFORMLARININ KENDİLERİ İÇİN OLDUĞUNU BİLİYOR VE İNANIYORUZ Kİ HEPİMİZ BİRER ARAŞTIRMACI ve KÂŞİFİZ.
BİR SONRAKİ SORUYU BİZ SORACAĞIZ, FAKAT YANIT TAMAMEN SİZE AİT NEYİ KEŞFEDECEKSİNİZ

QlikView Türkiye Referansları

QlikView Global Referansları